Nichicon URZ1A332MHD
Part No.:
URZ1A332MHD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Shipping
URZ1A332MHD Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
URZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
940 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.081 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)