Nichicon URS1HR22MDD1TA
Part No.:
URS1HR22MDD1TA
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Shipping
URS1HR22MDD1TA Information
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)