Nichicon URS1H3R3MDD1TD
Part No.:
URS1H3R3MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
URS1H3R3MDD1TD Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
URS
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)