Nichicon UPW1J6R8MDD
Part No.:
UPW1J6R8MDD
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
UPW1J6R8MDD Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
28.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
95 mA @ 100 kHz
Impedance:
2.5 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)