Nichicon UPW1H180MDD
Part No.:
UPW1H180MDD
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UPW1H180MDD Information
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
46.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
1.3 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)