Nichicon UPW0J470MDD6TP
Part No.:
UPW0J470MDD6TP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL TH
Shipping
UPW0J470MDD6TP Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPW
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
950 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)