Nichicon UPS2AR47MDD1TA
Part No.:
UPS2AR47MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Shipping
UPS2AR47MDD1TA Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPS
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
20 mA @ 100 kHz
Impedance:
43 Ohms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)