Nichicon UPS1J4R7MDD
Part No.:
UPS1J4R7MDD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
UPS1J4R7MDD Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
68 mA @ 100 kHz
Impedance:
4.7 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)