Nichicon UPS1H470MED
Part No.:
UPS1H470MED
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UPS1H470MED Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
42.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
650 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)