Nichicon UPS1E101MED
Part No.:
UPS1E101MED
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UPS1E101MED Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
250 mA @ 100 kHz
Impedance:
500 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)