Nichicon UPS1C100MDD
Part No.:
UPS1C100MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
UPS1C100MDD Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
27.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
160 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.5 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)