Nichicon UPM1K560MPD6
Part No.:
UPM1K560MPD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL TH
Shipping
UPM1K560MPD6 Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
305 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
500 mA @ 10 kHz
Impedance:
360 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.669" (17.00mm)