Nichicon UPM1H1R5MDD1TA
Part No.:
UPM1H1R5MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UPM1H1R5MDD1TA Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPM
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
22 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
45 mA @ 10 kHz
Impedance:
7.5 Ohms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)