Nichicon UPJ2A820MPD
Part No.:
UPJ2A820MPD
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
UPJ2A820MPD Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
386 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
606 mA @ 10 kHz
Impedance:
180 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
1.299" (33.00mm)