Nichicon UPJ1H4R7MDD
Part No.:
UPJ1H4R7MDD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UPJ1H4R7MDD Information
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
3.1 Ohms
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)