Nichicon UPJ1E470MED
Part No.:
UPJ1E470MED
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UPJ1E470MED Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UPJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
210 mA @ 10 kHz
Impedance:
840 mOhms
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)