Nichicon UMW1HR33MDD1TE
Part No.:
UMW1HR33MDD1TE
Description:
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UMW1HR33MDD1TE Information
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)