Nichicon UMT1V4R7MDD1TP
Part No.:
UMT1V4R7MDD1TP
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
UMT1V4R7MDD1TP Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
22.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)