Nichicon UMT1HR33MCD2
Part No.:
UMT1HR33MCD2
Description:
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UMT1HR33MCD2 Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.8 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:
0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)