Nichicon UMT1H100MDD1TP
Part No.:
UMT1H100MDD1TP
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UMT1H100MDD1TP Information
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
45 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)