Nichicon UMT1A470MDD1TP
Part No.:
UMT1A470MDD1TP
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
UMT1A470MDD1TP Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
46 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)