Nichicon UMR1H220MDD1TP
Part No.:
UMR1H220MDD1TP
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UMR1H220MDD1TP Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
78 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)