Nichicon UMA1V2R2MCD2TP
Part No.:
UMA1V2R2MCD2TP
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
UMA1V2R2MCD2TP Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
8.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:
0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)