Nichicon UMA1V220MDD1TP
Part No.:
UMA1V220MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
UMA1V220MDD1TP Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UMA
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)