Nichicon UMA0G221MDD1TP
Part No.:
UMA0G221MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH
Shipping
UMA0G221MDD1TP Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UMA
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
144 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)