Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | UM823RS |
| Manufacturer | Union Semiconductor International Limited |
| Series | UM823 |
| Package/Case | SC-74A, SOT-753 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Voltage - Threshold | 2.63V |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140ms Minimum |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
The following parts include "UM823RS" in Silicon Labs UM823RS.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.