Nichicon UKL1HR22MDDANA
Part No.:
UKL1HR22MDDANA
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UKL1HR22MDDANA Information
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)