Nichicon UKL1HR15MDDANATD
Part No.:
UKL1HR15MDDANATD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UKL1HR15MDDANATD Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UKL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)