Nichicon UKL1H4R7KDDANA
Part No.:
UKL1H4R7KDDANA
Description:
CAP ALUM 4.7UF 10% 50V RADIAL TH
Shipping
UKL1H4R7KDDANA Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
45 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)