Nichicon UKL1H3R3MDDANA
Part No.:
UKL1H3R3MDDANA
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UKL1H3R3MDDANA Information
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
40 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)