Nichicon UKL1H2R2MDD
Part No.:
UKL1H2R2MDD
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UKL1H2R2MDD Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
46 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)