Nichicon UKL1E4R7MDDANATA
Part No.:
UKL1E4R7MDDANATA
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
UKL1E4R7MDDANATA Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
90 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)