Nichicon UKL1C220MDDANATD
Part No.:
UKL1C220MDDANATD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
UKL1C220MDDANATD Information
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
85 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
170 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)