Nichicon UHW1H152MHD6TN
Part No.:
UHW1H152MHD6TN
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Shipping
UHW1H152MHD6TN Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UHW
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.962 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.27 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)