Nichicon UFW1H4R7MDD
Part No.:
UFW1H4R7MDD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UFW1H4R7MDD Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
40 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)