Nichicon UFG2A010MDM
Part No.:
UFG2A010MDM
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
UFG2A010MDM Information
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
30 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)