Nichicon UFG1H3R3MDM
Part No.:
UFG1H3R3MDM
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UFG1H3R3MDM Information
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
22 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
44 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)