Nichicon UFG1H0R1MDM1TA
Part No.:
UFG1H0R1MDM1TA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
UFG1H0R1MDM1TA Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UFG
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
1.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)