Nichicon UFG1C330MDM
Part No.:
UFG1C330MDM
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
UFG1C330MDM Information
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
57 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
114 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)