Nichicon UFG1A470MDM
Part No.:
UFG1A470MDM
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
UFG1A470MDM Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UFG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
120 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)