Nichicon UCY2E101MHD
Part No.:
UCY2E101MHD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Shipping
UCY2E101MHD Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UCY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.43 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.846" (21.50mm)