Riedon products by Bourns UB15-20RF1
Part No.:
UB15-20RF1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 20 OHM 1% 15W AXIAL
Shipping
UB15-20RF1 Information
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
15W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)