Ohmite TWW20JR27E
Part No.:
TWW20JR27E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 0.27 OHM 5% 20W RADIAL
Shipping
TWW20JR27E Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TWW
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
270 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.787" L x 0.512" W (20.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
1.811" (46.00mm)