Ohmite TWM15J7K5E
Part No.:
TWM15J7K5E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 7.5K OHM 5% 15W RADIAL
Shipping
TWM15J7K5E Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TWM
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
7.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
15W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.787" L x 0.512" W (20.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
1.535" (39.00mm)