Samtec Inc. TW-36-04-T-S-375-090
Part No.:
TW-36-04-T-S-375-090
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 36POS
Shipping
TW-36-04-T-S-375-090 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
36
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.555" (14.097mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.375" (9.525mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)