Samtec Inc. TW-14-05-T-D-221-125
Part No.:
TW-14-05-T-D-221-125
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 28POS
Shipping
TW-14-05-T-D-221-125 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
28
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating):
0.248" (6.300mm)
Length - Stack Height:
0.221" (5.613mm)
Length - Tail:
0.125" (3.175mm)