Samtec Inc. TW-12-08-LM-D-590-120
Part No.:
TW-12-08-LM-D-590-120
Description:
CONN BRD STACK 2.00 24POS
Shipping
TW-12-08-LM-D-590-120 Information
Number of Positions:
24
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.121" (3.073mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)