Samtec Inc. TW-11-07-G-S-315-140
Part No.:
TW-11-07-G-S-315-140
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK 2.00 11POS
Shipping
TW-11-07-G-S-315-140 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
11
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating):
0.297" (7.544mm)
Length - Stack Height:
0.315" (8.000mm)
Length - Tail:
0.140" (3.556mm)