Amphenol Anytek TT0941500000G
Part No.:
TT0941500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM
Shipping
TT0941500000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
TT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:
9
Positions Per Level:
9
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
90°
Termination Style:
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C