Samtec Inc. TSW-205-23-T-S
Part No.:
TSW-205-23-T-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HDR .200" 5POS
Shipping
TSW-205-23-T-S Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
5
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)